Както и при предишните си проучвания компанията оцени политическото влияние, икономическата активност, качество на живота и интелектуалния живот и влияние. През тази година 16 града се изкачиха в класацията, а 14 загубиха позиции.
Най-много размествания предизвика икономическата ситуация. Преминаването на икономическата мощ от Запад на Изток се изрази в това, че осем от тринадесет градове, които се изкачиха по този показател, са в Азия, начело с Шанхай и Куала Лумпур.
"Голямата ябълка" остава най-добрият град за живеене в света, заемайки първо място по икономическа активност и световно влияние.
Най-силно политическо влияние, разбираемо, има Вашингтон.
Най-високо качество на живот предлага Париж.
А самата челна десетка се подреди така:
1. Ню Йорк
2. Лондон
3. Париж
4.Токио
5. Брюксел
6.Лос Анджелис
7.Сингапур
8.Пекин
9.Торонто
10. Берлин
Превъзходството на западните градове е подложено на все по-силно предизвикателство от страна на развиващите се центрове на деловата активност в страни като Китай, Индия, Бразилия и Русия. С най-добри перспективи са Москва, Мумбай и Сао Паулу.
Господството на Ню Йорк и Лондон ще продължи още дълго, като те ще си разменят първото място. Едва след около 10 години те ще се сблъскат с конкуренцията на Пекин и Шанхай, а Мумбай ще е седмият най-голям финансов център.
В резултат- градовете в Европа ще слизат все по-надолу в класацията.
Източник: http://www.pogled.info/ ; илюстрации: http://ru.wikipedia.org/wiki