Микробите, използвани за третиране на човешки отпадъци, биха могли също така да генерират достатъчно електричество за захранването на цели пречиствателни станции, твърдят учени, пише в своя статия GreenTech.BG. Технологията се основава на сравнително новата наука за електро-микробиология, която търси начини за използване на откритието, че някои микроби могат да генерират електрически ток извън своите собствени клетки.
В контекста на пречистването на отпадъчни води тези микроби ще пречистват отпадната вода, изяждайки органичните вещества в нея и използвайки тази енергия, за да генерират ток, който може да се улавя и съхранява. Съавторът на научни изследвания Брус Логан от Пенсилванския държавен университет, сравнява процеса, който е разработил, с филма „Матрицата“, където хора са закачени към машини за предоставяне на електрическа енергия.
Тази технология е предизвикала интерес у компании, сред които Siemens и General Electric, както и голям брой малките стартиращи фирми. Тя навярно би била интересна и за Бил Гейтс, който милиони инвестира в “тоалетната на бъдещето”. Има обаче и някои големи пречки, включително високата цена на устройствата, необходими за процеса, и подобряването на тяхната ефективност и мощност.
Същата техника може да се използва и по други начини – микробите могат да генерират биогорива, водород, газ, метан и други ценни вещества – все от евтините и изобилни продукти на нашите забежки до тоалетната, казват Логан и неговият колега изследовател Корнийл Рабей от университета в Гент, Белгия.
Източник: www.greentech.bg