Според учените от университета, тези височинни вятърни турбини могат да бъдат много надежден източник на енергия. За да изберат най-подходящата височина, те използват данните на НАСА, като взимат предвид и дневните и сезонни вариации на височинните ветрове.
„Оптималната височина за височинните турбини варира според региона и според годишното време. Принципно обаче, колкото по-високо е разположена турбината, толкова повече енергия може да бъде добивана", казва участникът в проекта Андрю Ип.
Сега използваните ветрени турбини трябва да се съобразяват с често пъти непредвидимите промени във времето и изменящата се сила на вятъра, затова често биват изключвани. За да бъде производството им по-равномерно, те се нуждаят от инфраструктура за складиране на електроенергия, което оскъпява проектите. Този проблем може да се реши с височинните турбини, които работят при общо взето равномерен вятър с постоянна сила.
Технологията за разработка на височинни вятърни турбини е все още в началото на своето развитие. Сега разработените образци могат да добиват енергия на височина от 2 до 3 km. Учените обаче казват, че на още по-голяма височина добивът ще бъде още по-ефективен.
Източник и илюстрация: www.cross.bg