петък, 23 май 2014 г.

В Кубан откриха 26 разлома

Възможно ли е няколко дни преди земетресението да се предвиди епицентърът му?
Този въпрос възниква всеки път след мощни земни трусове, които отнемат десетки хиляди човешки животи.  В продължение на много години този въпрос остава без отговор - не е имало нито обо­рудване, нито научни разработки. Руските учени първи в света са създали математически метод за прогнозиране на силни земетресения, който е използван в Сочи преди Олимпиада-2014, информира Агенция "КРОСС", позовавайки се на "Русия днес - Россия сегодня". За първи път авторът на проекта, академикът от РАН Владимир Бабешко разказа пред журналисти за уникалния метод.
Сеизмолози „преслушаха" олимпийските обекти

Наистина, не всички знаят, че дълго преди откриването на Олимпиадата в Сочи в подготовката и са участвали различни учени. Пред нас беше поставена задачата, да проучим сеизмичната обстановка на строителните площадки. Черноморското крайбрежие попада в девет баловата земетръсна зона. Разбира се, всички обекти са проектирани с необходимата защита. Но, както показаха събитията във Фукушима за подобни явления е по-добре да се знае предварително. В Сочи беше събрано оборудване на различни организации за събиране и обработване на геофизична информация - сеизмични станции, уникален, вероятно единственият в света наклономер на кварцови влакна, който улавя хилядни части от гра­дуса на наклона на литосферната плоча, няколко GPS-приемника, всеки от тях свързан с пет спътника и с функции да проследи разместването на плочите дори на милиметър. Те все още се нами­рат в районите на Битхи, в Адлер, селищата Лесное, Чемитоквадже, Есто-Садок, Геленджик и в Порт Кавказ. Наблюдавайки една или друга зона е необходимо да се знае и какво се случва нао­коло. Това са много скъпи устройства, например, един GPS-приемник струва около 100 хиляди долара, поради това са само осем в Краснодарския край. Разположени са на места, където има надеждна охрана - на територията на МВР, специалните служби. Разполагаме с още 12 като резерва. Сега планираме да продължим към Керч и там да разположим приемник, защото Крим също се намира в опасна сеизмична зона.
През 2016 година Русия ще председателства Черноморското икономическо сътрудничество (ЧИС) и ние се подготвяме за тази мисия - искаме да предложим на страните от ЧИС наши методи за наблюдение. Събраната от устройствата информация, пристига при нас, в Центъра за прогнозиране и предупреждение на гео-екологични и техногенни катастрофи при Кубанския държавен университет и геофизичната служба на РАН. Но изчисленията за това какво може да се случи правим в Краснодар и ги изпращаме в Министерството на извънредните ситуации (МЧС).
Никой в света няма подобни разработки
Този метод е уникален. Съществуват две основни причини за земетресения. Първата - плюмажи (кипяща пластична маса), които циркули­рат като в тенджера, движат се от горещото ядро към земната кора и могат да я разрушат. Втората - литосферни плочи, които се движат една към друга, допират се и започват мощни земетръси. Какво представлява обвивката на Земята? Горният слой на почвата е с дълбочина от 2 до 200 m. След него е гранитният слой - от 3 до 20 km, а след това е базалтът - до 40 km, така наречената черупка на нашата планета. Земята може да се разглежда като твърдо сварено яйце. Когато яйцето се затисне, се появяват множество пукнатини - това са тектоничните разломи, именно тук и се случват земетресенията. Взехме картата на Краснодарския край и я анализирахме, защото там през последните 100 години има многократно регистрирани земетресения. Открихме 26 разлома, където плочите се разминават, събират и плъзгат, а всичко това предизвиква тектонични процеси. Разполагаме с данни кои населени места са разположени в тези зони, за да предупреждаваме само онези, които се намират в опасна зона и да не притесняваме напразно останалите извън тях. Оказа се, че много такива разломи има по крайбрежието.
В земната кора има блуждаещо концентрирано напрежение, което възниква под въздействието на Луната, приливите, валежите и други фактори, влияещи на основния слой на кората. И ако тази концентрация се събира на разлома, напрежението се събира и възниква разчупването на литосферните плочи, съпроводено от мощни сеизмични вълни. То е като светлина от множество фенери, ако сноповете светлина се съберат в една точка възниква ярко петно. Ако тези напрежения превишават допустимата граница, наоколо всичко започва да се руши. Разработеният от нас математически метод позволява да бъдат изчислени и прогнозирани тези напрежения, както и да се разбере, къде те се намират и дали няма да се съберат заедно в резултат на въздействие на редица фактори. Ние виждаме с каква скорост се движат тези концентрации, по този начин можем да кажем кога в определено място ще се случи земетресение. Движението им зависи и от това дали е валяло или е задухал силен вятър. Два дни предварително може да се посочи с достатъчна точност къде ще има земетресение. Ние обаче анализираме онези земетръси, които могат да превишат 6 бала и са способни да доведат до разрушителни последствия. В Сочи такава опасност нямаше.
Между другото, по същия този метод могат да се прогнозират и свлачища.
Животните първи усещат опасността
Абсолютно вярно е твърдението, че живот­ните предугаждат бедата. Рибите изплуват на повърхността, змиите изпълзяват, а домашните животни правят опити да бягат от местата, където ги държат (кошарите например).
Съществуват вестители на силни тектонични процеси. Един от най-важните е появата на рояк от земетръси - чести леки разклащания, които се случват в продълже­ние на един час. Ако те се появят няколко пъти, значи става въпрос за приближаваща опасност. Например, преди земетресението в Спитак (Армения) се наблюдаваха такива явления. Когато се появи трети рояк от земни разклащания специалистите не обърнаха внимание, а след това стана силното земетресение. Ние разполагаме със сеизмична станция в университета и можем да регистрираме тези явления. Нашата задача е да предадем цялата информация на Министерството на извънредните ситуации, а те от своя страна вече действат според инструкциите.
Аз се занимавах с други неща, преди да се захвана с тази интересна и полезна тематика. Като специалист по механика изчислявах надеждността на кораби, летателни апарати. В началото на 2000 година в Кубан се появиха разни предсказатели на земетресения, финансирани от чуждестранни лобисти. Тогава ни извика губернаторът и ни помоли да изясним проблема. Ние се заехме, проучихме и днес никой не вярва на „предсказателите".
Източник и илюстрация: www.cross.bg