четвъртък, 30 септември 2010 г.

Еколози правят остров от пластмасови отпадъци

Някъде по средата межу Хаваите и Сан Франциско е разположено Великото тихоокеанско отпадъчно петно - плаващ остров, състоящ се предимно от пластмасови отпадъци. Американците сравняват площта му с тази на щата Тексас, а ние можем да го сравним така - петното е повече от два пъти по-голямо от Украина (или Франция). Точното определяне на размерите е затруднено, тъй като спътниковите снимки не позоволяват да се определят границите на това еволюционно достижение на човечеството.
Подобни самообразували се сметища има и в другите океани и на сътрудниците от Холандския архитектурен фонд им е хрумнала абсолютно необичайната идея да преработят мръсните (а най-вероятно и вонящите) сметища в зелени оазиси. В рамките на експеримента инженерите на организацията и сътрудниците от ротердамската фирма WHIM възнамеряват да построят от подръчните плаващи отпадъци истински райски остров.
Безумния проект си поставя три цели. Първо, да създаде система за преработка на полимерните частици попадащи във водата. Като следствие, това ще способства за образуваните на стабилен и устойчив на плаване остров. И  основната цел е тази импровизирана (и то обитаема) суша да се самоосигурява с енергия и храна.
Според плановете площта на първия изкуствен остров трябва да е 10 000 m². Това ше бъде отделна държава със свои закони и селско стопанство, базиращо се частично на ... човешки компост. В крайна сметка - идеално местожителство за "климатичните бежанци".
Новата страна ще добива енергия от слънцето, океана и вятъра. Водораслите ще служат за наторяване, за храна, за рибните ферми, за биогориво, за филтриране на въглероден газ и лекарство. От пластмасовата вода ще се добиват амоняк, нитрати, фосфор.
Започват с малко - просто ще събират късче по късче и ще гледат какво ще се получи. Помощта на инженерите и химиците се приветства.
Източник: science.compulenta.ru ; Илюстрации: science.compulenta.ru ; www.5Wgraphics.com