Проучване, проведено сред 400 000 канадци установи, че жителите на малките провинциални градчета се чувстват 8 пъти по-щастливи от живеещите в мегаполисите, пише в. "Дейли мейл", цитиран от БТА.
Изследването отчита, че големите градове имат някои предимства - в тях безработицата е много по-малка, заплатите са по-високи, и образованието е по-качествено. Но това не прави жителите им много по-щастливи. Това се дължи на факта, че в мегаполисите социалното отчуждение е много-по голямо, което снижава индекса на човешкото щастие. Нещата съвсем не стоят така в малките провинциални общности, където хората живеят много по-задружно.
При провеждане на изследването учените от университета "Макгил" в Монреал използвали утвърдена "скала на щастието". Респондентите трябвало да отговорят колко са щастливи от живота си и да му дадат оценка по десетобалната система. Страничните въпроси потвърдили заключението.
Оказа се, че хората от големите градове са 800 % по-малко щастливи от сънародниците си в дълбоката провинция. Жителите в градските зони имат значително по-малко контакти с роднини и приятели.
Учените отдавна предупреждават, че социалната изолация променя човешкия мозък, който се зарежда със съставка, която генерира страх и агресия.
Жителите на големите градове харчат около 30 % от доходите си за подобрения в дома, което е допълнителен стресиращ фактор. Градската среда се възприема от живеещите в нея като по-малко безопасна, дори и на подсъзнателно ниво. Хората си имат по-малко доверие, тъй като градската човешка маса не е хомогенна, а много по-хетерогенна, отколкото в дълбоката провинция.
Източник и илюстрация: http://dnesplus.bg