Нов вид слънчева клетка съхранява уловената енергия, без да са необходими традиционните батерии, информира "Днес+". Изследователи от Щатския университет на Охайо в Кълъмбъс са разработили, по думите им, „първата в света“ хибридна слънчева батерия, която съчетава генериращите способности на слънчева клетка със съхраняващите способности на батерия.
Новото устройство може да намали цената на производство на възобновяема енергия от слънцето с 25 процента, посочват учените. Ключът към постижението е дупчест соларен панел, който позволява проникването както на слънчева светлина, така и на въздух. Този порест материал е съвсем различен от твърдите полупроводникови материали, които обикновено се използват за направата на слънчеви клетки. Наличието на светлина и кислород в клетката прави възможно в соларния панел да протичат химически реакции, каквито традиционно протичат в батерия.
Иновативното устройство може не само да намали цената на възобновяемата енергия, отбелязват създателите му. То би могло да помогне за разрешаването на въпрос, чийто отговор учените търсят от години - как да се съхранява енергията от слънцето, без да се губи голяма част от нея. Изследователите все още експериментират в търсене на начини да подобрят новата слънчева батерия. Проектът е финансиран от Министерството на енергетиката на САЩ.
Източник: http://dnesplus.bg