сряда, 30 ноември 2016 г.

Рускиня изобрети декоративна стена от мъх, която произвежда електичество

Зелена декоративна стена, съставена от множество клетки, пълни с мъх, ще произвежда електричество.

Домашната енергийна система е създадена от рускинята Елена Митрофанова, която решила да проучи възможностите на мъха, пише ИА "КРОСС". Така се появили глинени тухли, които действат като биофотоволтаици. В отвора на всяка тухла е вграден мъх.
После законите на природата влизат в действие. При фотосинтезата някои от органичните съединения се отделят и попадат в почвата. Бактериите, които са в нея, се хранят с тези съединения и предизвикват разпадането им на електрони. Мъхът е поставен върху основа от хидрогел и въглеродни влакна, които привличат електроните. Така те действат като анод и карат електроните да произвеждат електричество, информира БНТ.
Глинените тухли са проектирани по начин, който да създава най-благоприятни условия за мъха. Той се поставя в специални кухини, до които не достига пряка слънчева светлина. Освен това „енергийните клетки" не са лакирани, за да прониква влага. Лак е поставен само на дъното.
Тухлите се свързват в една обща енергийна система и могат да бъдат поставени върху фасади на сгради. Освен, че може да произвежда енергия, „зелената стена" действа и като изолация. В енергийните клетки могат да бъдат поставени и други растения, например водорасли. Според Елена, обаче, мъхът е най-подходящ, защото не изисква специални грижи. Освен това, вътре в тухлите, той е достатъчно защитен от пряката слънчева светлина. За да се запази влагата, тухлите не са боядисани.
Произведената от мъха енергия не е много, но пък Елена е убедена в успеха на биофотоволтаиците. Според нея те имат много предимства в сравнение с познатите фотоволтаици. Например, по евтини са, самовъзстановяват се, разграждат се без вредни остатъци и като цяло са по-устойчиви. Елена вярва, че те са перфектното решение за градски условия. Едва ли „зелените стени" скоро ще изместят традиционните източници на енергия, но пък могат да внесат красота и разнообразие в много градове.
Източник и илюстрация: www.cross.bg

неделя, 20 ноември 2016 г.

Стилна съвременна кухня, Москва

Черно-бели плоскости, дървени елементи и жълт цвят за акцент - съставките на успешната формула за интериора на тази забележителна съвременна кухня в един от новите московски жилищни комплекси.
Това е точно този случай, когато функционалността и естетиката на минималистичния интериор идеално са съчетани в едно изпълнено с хармония не много голямо пространство.
Дизайнерите от студио "Однушечка" са постигнали впечатляващ резултат.
Източник и илюстрации: www.pufikhomes.com






Дизайн на жилище в Полша

Творците от студиото по вътрешна архитектура "Meindesign" представиха пред публиката своя проект за дизайн на апартамент, намиращ се в полския град Гдиня.
Източник и илюстрации: www.etoday.ru











Обществена сауна във Финландия

Отскоро крайбрежната ивица на Хелзинки се украсява от необичайната постройка Löyly (пара, steam). В екстериорно отношение сградата наподобява наблюдателна площадка и кафе-бар от дърво, но истинското ѝ предназначение е обществена сауна. Автори на проекта са талантите от студио Avanto.
Източник и илюстрации: www.etoday.ru














Рентгенова снимка на земята: как руските геофизици търсят полезни изкопаеми

Руските учени разработиха технология, с помощта на която могат да се правят обемни картини на земните недра.
Технологиите, разработени от руския учен Вячеслав Истратов, в момента успешно се прилагат в различни страни, за да се изследват находища на уран, диаманти, злато и други метали, пише "Руски дневник". С помощта на този метод може да се проучва почвата под сгради, мостове, тунели и дори да се „разглеждат“ дебели ледове в зоната на вечните ледове.

От научните изследвания до технологиите
„Аз си поставих за цел да разработя универсална технология, която да позволи да се получават изображения на нееднородна по състав геоложка среда“, разказва основателят на компанията „Радионда“ Вячеслав Истратов.
Във времената на СССР ученият работи в Централния научно-изследователски геологопроучвателен институт за цветни и благородни метали. По онова време геофизиците използват метода на „дълбочинното радиооблъчване“, базиран на свойството на различните полезни изкопаеми да поглъщат радиовълните по различен начин. Методът тогава се прилага за търсене на злато и цветни метали при благоприятни геоложки условия, когато масивните руди лежат в еднородни по структура слоеве.
Сега много от находищата се намират на дълбочина над 500 m, а съдържанието на ценни минерали е минимално. Проучвателното сондиране при такива условия носи огромни икономически рискове. „Дистанционните изследвания съкращават обемите на сондажите и повишават тяхната резултатност“, уточнява Истратов.

Подземна томография
Как работи технологията? Изследванията на пространството между сондажите се извършва по така наречената схема на ветрилото, като в един от сондажите поставят предавател, а в друг – приемник на радиовълни.
„Нашата високочувствителна апаратура превъзхожда аналозите си по всички параметри: излъчвателят в сондажа може да се управлява от повърхността, в пъти намалихме размерите на сондажните инсталации – от 40-80 m на 3-8 m. Широкият диапазон работни честоти позволява да се работи в среди с голямо съпротивление и на големи разстояния – до 2 km“, обяснява Истратов.
Сред „рекордите“ на компанията е „рентген“ на дълбочина от 1560 m за медно-никелово находище в Норилск и 1640 m за нефтен залеж в Западен Урал.
В петролния бранш Истратов възприема като основен конкурент на „Радионда“ фирмата „Шлумбергер“ (Schlumberger) – лидер в услугите, свързани с добива на нефт. „При минерали с високо съпротивление ние имаме предимство; освен това методът ни е по-бърз и по-евтин“, казва ученият.

От обемни изображения към 4D карти
За 15 години „Радионда“ е изпълнила повече от 100 договора с най-големите рудо- и нефтодобивни компании в света. Например руските учени са провеждали проучвателни дейности в диамантени находища заедно с „Алроса“, един от основните играчи в областта на диамантите.
Имат успешно сътрудничество с испанските Rio Tinto Minera, Promotora De Minas De Carbon, правили са изследвания за Anglo American Corporation Of South Africa и много други.
В момента технологиите, използвани от компанията, позволяват да се следят промените в земните недра. Например процесът на размразяване на замръзнали минерални пластове в земните недра. За тази цел „Радионда“ създава 3D и 4D карти. Те позволяват да се придобие информация за структурата и свойствата на тези пластове, а също така да се оцени ефективността на находищата.
Източник: https://bg.rbth.com

Проект за медицински център в Китай от студио "Zaha Hadid"

Архитектурната компания "Zaha Hadid" представи проект за бъдещия медицински център "Guangzhou Infinitus Plaza", който ще е разположен в китайския мегаполис Гуанджоу. Осеметажният комплекс се състои от две сгради свързани чрез мостове пресичащи се на различни нива. Погледната отгоре сградата е с формата на знака за безкрайност (Infinity) - "∞".
Източник и илюстрации: www.etoday.ru


сряда, 2 ноември 2016 г.

Съвременна къща от бетон и дърво, Италия

Прекрасна двуетажна къща в съвременен стил са създали специалистите от архитектурно студио Comfort Architecten. При създаването на облика на сградата творците са заложили на контраста между хладния отблясък на видимите и изключително качествено бетонирани повърхности на конструктивните елементи и топлото, меко излъчване на дървения материал употребен в настилките, вътрешните и фасадните облицовки, вратите, обзавеждането. Имотът се намира в Италия.
Източник и илюстрации: www.etoday.ru